Rožinės spalvos (super)galios

Spalvų ir jų atspalvių aplink mus – šimtai, tūkstančiai. Ir visos jos mus vienaip ar kitaip veikia: vienos ramina, migdo, atpalaiduoja, džiugina, kitos priešingai – stimuliuoja, dirgina, jaudina, suteikia energijos. O kuo ypatinga rožinė spalva?

Apie rožinės spalvos galias pasakoja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų vaikų neurologė Milda Dambrauskienė.

Dažnai girdime, jog gydo ne tik vaistai, vienokios ar kitokios gydytojo paskirtos procedūros bei terapijos, bet ir alternatyvūs pagalbos būdai: juokas, pokalbiai, vaizdai, garsai, kvapai. Rožinė spalva medicinoje pirmiausia siejama su gyvybe, viltimi, sveikata. Neatsitiktinai jos labai daug akušerijoje, ginekologijoje, taip pat ir onkologijoje. Pavyzdžiui, spalis dar kitaip vadinamas rožinio kaspino mėnesiu. Rožinis kaspinas visame pasaulyje simbolizuoja kovą su krūties vėžiu ir pergalę prieš šią klastingą ligą, moterų solidarumą. Spalį ypač daug kalbama apie šios ligos profilaktiką, ankstyvąją diagnostiką.

Kaip veikia rožinės tabletės?

Viena seniausių ir dažniausiai cituojamų istorijų, prieš daugiau nei 50 metų publikuota „Lancet“ žurnale, labai puikiai iliustruoja rožinės spalvos placebo efektą. Gerą humoro jausmą turintis psichologijos dėstytojas medicinos studentams pasiūlė dalyvauti naujų vaistų klinikiniame tyrime. Studentams buvo pasakyta, kad jie gaus stimuliuojančių arba raminamųjų vaistų. Visi studentai gavo paprasto cukraus kapsulių (po vieną arba dvi), kurios buvo mėlynos ir rožinės spalvų. 30 proc. tyrime dalyvavusių studentų tvirtino, kad rožinės spalvos kapsulės juos veikė stimuliuojamai, tai yra kitaip nei mėlynos, ir kad dvi rožinės kapsulės turėjo stipresnį poveikį nei viena.

„Man rožinis kaspinas – tai vilties ir vienybės ženklas. Ir net neabejoju, jog ne tik man vienai“, – tvirtina gydytoja M. Dambrauskienė. Alinos Ovčiarovienės nuotr.

Nors gydo vaistų veiklioji medžiaga, o ne jų forma, dydis ar spalva, įdomu tai, kad farmacinės kompanijos, kurdamos vaistus, kai kuriuos jų visgi „nuspalvina“ rožine spalva. Pavyzdžiui, vaistus nuo skausmo, antibiotikus, kontraceptines tabletes, antidepresantus

Kuo ypatingas rožinis triukšmas?

Ar esate kada girdėję tokį terminą? Rožiniu triukšmu yra laikomas jūros bangų ošimas, vėjo dvelksmas, lapų šnaresys, vandens tekėjimas, kitaip tariant, gamtos garsai. Jis, skirtingai nei baltasis triukšmas (įvairių prietaisų skleidžiami garsai) yra žemesnio dažnio, tad malonesnis ausiai. Jau kuris laikas pastebėta, kad toks triukšmas turi raminamąjį, atpalaiduojamą poveikį, kartu gerina atmintį, pažintines žmogaus funkcijas. Naujausi mokslo tyrimai rodo, kad rožinis triukšmas, naudojamas intensyvios terapijos skyriuose, pastebimai gerina sunkių ligonių miegą. Onkologiniams pacientams patariama kuo dažniau klausytis gamtos garsų, stengtis būti natūralios gamtos apsuptyje, nes tai gerina jų fizinę ir emocinę savijautą.

Kada verta užsidėti rožinius akinius?

Kadangi rožiniai akinių stiklai ar lęšiai nufiltruoja mėlynos spalvos dažnius aplinkoje, tokius akinius rekomenduojama nešioti žmonėms, kurių akys yra itin jautrios šviesai, taip pat tiems, kurie kenčia nuo migreninių galvos skausmų, kuriems epilepsijos priepuolius išprovokuoja ryški saulės šviesa. Rožiniai akiniai gali sumažinti regėjimo diskomfortą.

„Kiekvienas žmogus gali rasti labiausiai jam patinkantį rožinės spalvos atspalvį, kurių, beje labai daug. Taip pat ir būdą, kur ir kaip tą spalvą geriausia panaudoti. Galbūt įsigyti rožinių aksesuarų ar drabužių, o gal pasirūpinti tokios spalvos interjero detale. Visai nebūtina pačiam pradėti rengtis spalvotai ar planuoti būsto remontą. Tačiau verta pagalvoti, kaip mane veikia rožinė spalva, kaip jaučiuosi į ją žiūrėdamas, kaip ji keičia mano nuotaiką. Pavyzdžiui, rožine spalva nusidažantys krūties vėžio prevencijai skirti renginiai spalio mėnesį man asmeniškai siejasi su pavasariu rudenį. Man rožinis kaspinas – tai vilties ir vienybės ženklas. Ir net neabejoju, jog ne tik man vienai“, – tvirtina M. Dambrauskienė.

Aistė Veismanaitė

Titulinė nuotrauka: Depositphotos

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus rodomas šalia komentaro.