NVI pradėta taikyti priešoperacinė reabilitacija: padeda greičiau sveikti, sumažina komplikacijų riziką

Mažesnė komplikacijų po operacijos rizika, greičiau sveikstama, geriau toleruojamas medikamentinis gydymas, kokybiškesnis gyvenimas sveikstant. Visa tai – priešoperacinės reabilitacijos privalumai. Nacionaliniame vėžio institute (NVI) tokia reabilitacija taikoma skrandžio ir šlapimo pūslės vėžiu sergantiems pacientams.

Onkologinės ligos diagnozę sužinojo atsitiktinai

Netrukus 62-ąjį gimtadienį švęsianti p. Almira skrandį išsityrė prieš porą metų. Moterį kartais kamuodavo maudimas, o ir suvalgyti daug negalėdavo – greit pajusdavo sotumą. Paaiškėjo, kad p. Almira serga trečios stadijos skrandžio vėžiu. Moteris sako šią naujieną priėmusi ramiai. P. Almirai buvo atlikta operacija, tiek prieš, tiek po jos pacientei taikytas gydymas chemoterapija. Moteriai buvo taikyta ir priešoperacinė reabilitacija NVI.

„Priešoperacinė reabilitacija man paliko labai gerą įspūdį. Prieš tai lankiausi konsultacijose, kuriose išsiaiškindavau, kaip ir ką turėsiu daryti. Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja mane konsultuodavo, nurodydavo jėgos, ištvermės pratimus, kuriuos turėdavau atlikti namuose, paskirdavo reikiamus tyrimus, taip pat lankiausi pas dietologę. Mano privalumas, kad neturėjau antsvorio. Taip gydytis buvo lengviau. Be to, priešoperacinė reabilitacija padėjo lengviau ištverti chemoterapiją. Iki ligos buvau aktyvi – pėsčiomis eidavau į darbą ir iš jo, kai gydžiausi chemoterapija ir toliau keliaudavau pėstute. Tiesa, reikėdavo vieną dieną pailsėti namuose. Bet nenorėdavau gulėti ir užsibūti namuose“, – sako p. Almira.

Priešoperacinė reabilitacija yra nauja modernaus ir kompleksinio onkologinių ligų gydymo sudedamoji dalis“, – sako NVI abdominalinės chirurgijos gydytojas dr. A. Baušys. Asmeninio albumo nuotr.


Reabilitacija prieš operaciją padeda greičiau sveikti

NVI, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų ir Vilniaus universiteto atliktas klinikinis tyrimas atskleidė priešoperacinės reabilitacijos naudą pacientui.

„Priešoperacinė reabilitacija yra nauja modernaus ir kompleksinio onkologinių ligų gydymo sudedamoji dalis. Teoriškai ši reabilitacija yra skirta pagerinti paciento fizinę, mitybinę ir psichologinę būklę prieš pagrindinį gydymo etapą – operaciją, siekiant sumažinti pooperacinių komplikacijų riziką ir pagerinti gydymo rezultatus, toleranciją chemoterapijai. Iki šiol trūko patikimų įrodymų dėl tokio metodo efektyvumo, todėl priešoperacinė reabilitacija taikyta kaip eksperimentinis gydymas ir nebuvo pasiekiama visiems pacientams. Tokiai mokslo žinių spragai užpildyti, inicijavome ir su partneriais iš VU ir VUL SK atlikome klinikinį tyrimą, todėl natūralu, kad po sėkmingų eksperimentinių mokslo darbų priešoperacinės reabilitacijos programą įdiegėme į kasdienę klinikinę praktiką ir ji jau prieinama daugeliui NVI gydomų skrandžio vėžiu sergančių pacientų“, – pasakoja NVI abdominalinės chirurgijos gydytojas dr. Augustinas Baušys.

Anot gydytojo, tokia reabilitacija padeda sumažinti pooperacinių komplikacijų riziką, kuri gali išsivystyti maždaug pusei pacientų. „Remdamiesi mūsų tyrimo duomenimis, galime užtikrintai pasakyti, kad priešoperacinė reabilitacija leidžia išvengti iki pusės visų pooperacinių komplikacijų, o tai itin svarbu sergantiems skrandžio vėžiu, nes operacijos dėl šios ligos yra itin sudėtingos ir pasižymi dideliu pooperacinių komplikacijų dažniu, siekiančiu iki 50 proc. Ateities tyrimai atsakys, ar priešoperacinė reabilitacija leidžia pagerinti sergančiųjų išgyvenamumo rodiklius“, – pasakoja dr. A. Baušys.

Anot NVI Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vedėjos J. Paškevičienės, reabilitacijos procedūros parenkamos pacientui individualiai pagal jo skundus ir lūkesčius. Edmundo Paukštės nuotr.

Anot NVI Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vedėjos Jolantos Paškevičienės, procedūros parenkamos pacientui individualiai pagal jo skundus ir lūkesčius. „Laikomasi numatytos schemos: fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo konsultacija ir priešoperacinės reabilitacijos procedūrų parinkimas; kineziterapija – adaptacija fiziniam krūviui ir paruošimas pooperaciniam periodui; psichologo konsultacija ir, jei yra poreikis, parenkamas terapijos būdas – terapija įtampai ir nerimui mažinti; dietologo konsultacija naujiems mitybos įpročiams formuoti“, – aiškina J. Paškevičienė. Pacientui taikoma nuo 5 iki 25 procedūrų.

Ieva Motiejūnaitė
Nacionalinis vėžio institutas

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus rodomas šalia komentaro.