Kai susitinka radiologijos technologas ir pacientas

Taip prasideda sudėtingas ir jautrus kelias į viltį ir sveikimą. Spindulinė terapija – vienas vėžio gydymo metodų, reikalaujančių preciziškumo ir profesionalumo. Radiologijos technologas atlieka esminį darbą – nuo pasiruošimo procedūrai iki gydymo. Svarbu, kad kiekvienas žingsnis būtų daromas tiksliai. Tam, kad būtų pasiektas maksimalus gydymo rezultatas ir išvengta žalos sveikiems audiniams. Pacientui tai dažnai būna emociškai įtemptas laikotarpis, persmelktas nerimo ir neaiškumo. Todėl dėmesingas ir palaikantis radiologijos technologas tampa ne tik spindulinės terapijos technikos valdymo meistru, bet ir asmeniu, rūpesčiu ir empatija padedančiu pacientui jaustis saugiai ir užtikrintai. Ši paciento ir radiologijos technologų sąveika – tai daugiau nei medicininė procedūra, tai – bendradarbiavimas siekiant veiksmingo gydymo rezultatų, stengiantis pagerinti gyvenimo kokybę. Kokia radiologijos technologų darbo specifika ir ką jie veikia, aiškina LSMU ligoninės Kauno klinikų vyriausioji radiologijos technologė Rimantė Damašauskienė.

Koks radiologijos technologų įnašas, atliekant spindulinę terapiją?

Įprasta, kad taikant spindulinį gydymą dalyvauja ištisa komanda: gydytojas onkologas radioterapeutas, medicinos fizikas ir radiologijos technologai. Pastarieji gydant spinduline terapija yra atsakingi už gydymo tikslumą, efektyvumą ir paciento saugumą. Vienas svarbiausių radiologijos technologo uždavinių – tinkamai paruošti pacientą spindulinės terapijos procedūroms. Kadangi gydymas spinduline terapija reikalauja ypatingo tikslumo, radiologijos technologai atsakingi, kad pacientai būtų tinkamai paguldyti ant gydymo stalo. Naudodami individuliai parenkamas ir pritaikomas imobilizacijos priemones, užtikriname, kad pacientai išliktų nejudrūs per visą procedūrą. Valdydami sudėtingą spindulinės terapijos techninę įrangą, įgyvendiname individualius iš anksto gydytojo onkologo radioterapeuto ir medicinos fiziko parengtus gydymo planus. Radiologijos technologai užtikrina, kad gydymo seansai vyktų sklandžiai ir be trikdžių. Taip sudaromos sąlygos optimaliems gydymo rezultatams pasiekti. Pacientų saugumas yra pagrindinis radiologijos technologo prioritetas. Laikomės griežtų saugumo protokolų, siekdami išvengti žmogiškosios klaidos rizikos, vadovaujamės tarptautinėmis rekomendacijomis. Pacientus, atvykusius gydytis, atpažįstame pagal 4 požymius: vardą, pavardę, gimimo datą ir fotonuotrauką. Ne veltui su linijiniais greitintuvais dirba 2–3 radiologijos technologai. Didesnė kontrolė, kai procesą seka ne dvi, o keturios ar net šešios akys, leidžia išvengti klaidų. Be to, visos procedūros yra kruopščiai dokumentuojamos.

Pasak vyriausiosios radiologijos technologės R. Damašauskienės, visų konsultacijų ir pokalbių su pacientėmis tikslas – garantuoti, kad jos jaustųsi kuo daugiau informuotos ir visiškai pasiruošusios gydytis. Taip sumažinami nerimas ir neapibrėžtumas. Asmeninio albumo nuotr.

Dar viena svarbi radiologijos technologo funkcija – emocinis ir psichologinis palaikymas. Mūsų pacientai dažnai susiduria su emociniais iššūkiais ir nerimu, tad radiologijos technologas ne tik atlieka techninį darbą, bet ir palaiko pacientus emociškai. Atsakydamas į jiems rūpimus klausimus, radiologijos technologas padeda jaustis ramiau ir patikimiau. LSMU ligoninės Kauno klinikų komandoje dirba 17 šios srities specialistų, per darbo dieną dviem linijiniais greitintuvais paslaugas suteikiame maždaug 130 pacientų. Dirbame dideliu tempu ir dideliais krūviais. Tačiau mūsų profesionalumas ir patirtis leidžia užtikrinti preciziškas ir kokybiškai teikiamas paslaugas. Akivaizdu, radiologijos technologo įnašas atliekant spindulinę terapiją yra nepaprastai svarbus. Profesionalumas, techninės žinios ir rūpestis pacientais teikia garantijų, kad gydymas būtų efektyvus ir saugus.

Kas radiologijos technologo darbe yra svarbiausia?

Mūsų darbas apima daugybę aspektų, lemiančių sėkmingą gydymą ir pacientų gerovę. Svarbiausios savybės, reikalingos norint dirbti spindulinės terapijos radiologijos technologu, – ypatingas atidumas, pastabumas, kruopštumas, greitas mąstymas, empatija. Ne mažiau svarbu ir nuolatinis mokymasis bei kvalifikacijos kėlimas. Radiologijos technologijų srityje nuolat atsiranda naujovių ir technologinių pokyčių, todėl turime nuolat tobulinti savo žinias ir įgūdžius. Tai skatina dalyvauti mokymuose, seminaruose, konferencijose, mokytis savarankiškai. Nuolatinis kvalifikacijos tobulinimas garantuoja, kad technologas yra pasiruošęs teikti aukščiausio lygio paslaugas. Šiandien spindulinė terapija taikoma apie 50 proc. visų onkologinių ligonių. Dažnai pacientams tenka atvykti į procedūras daugiau nei penkis kartus.

Ką moterys, sergančios krūties vėžiu, prieš pradėdamos spindulinės terapijos procedūras, aptaria su radiologijos technologais?

Moterims, kurioms taikoma spindulinė terapija, informacijos apie gydymą, galimas komplikacijas, kitus gydymo pasirinkimus ir pan. suteikia gydytojas onkologas radioterapeutas per pirminę konsultaciją.

Prieš pradedant gydymą, radiologijos technologai su pacientėmis aptaria įvairius gydymo aspektus, gydymo eigą, šalutinius poveikius.

Papasakojama apie gydymo procesą, kaip vyks procedūra, kiek laiko truks ir kiek kartų. Pacientės per kiekvieną procedūrą turi atsigulti lygiai taip pat, kaip pirmą kartą. Tam, kad būtų galima atkurti pacientės gulėjimo pozą, visos naudotos priemonės paguldyti ant linijinio greitintuvo stalo kruopščiai dokumentuojamos. Ant pacientės kūno per procedūrą padaromos 3 tatuiruotės, reikalingos, kad pacientės būtų taisyklingai paguldytos. Dėl to pacientėms aiškiname apie guldymo niuansus ir prašome gulėti labai ramiai, siekiant užtikrinti saugų ir tikslų gydymą.

Svarbu papasakoti apie pasiruošimą spindulinei terapijai, odos priežiūros niuansus per spindulinį gydymą, aprangos reikalavimus, kitus būtinus pasiruošimus. Pavyzdžiui, moterims, kurioms onkologinis darinys yra kairėje krūtyje, atsižvelgiant į anatominę jų kūno struktūrą ir fizinį pasirengimą, gali būti taikomas gydymas, kai būtinas gilus įkvėpimas ir kvėpavimo sulaikymas. Tokiais atvejais pacientė tam tikrą laiką turi išbūti sulaikiusi kvėpavimą, siekiant sumažinti apšvitą, tenkančią širdžiai, ir išvengti spindulinio gydymo komplikacijų. Pasitaiko, kad anatomiškai širdis yra gana nutolusi nuo švitinamo ploto, tada per procedūrą galima laisvai kvėpuoti. Kaip minėjau, spindulinė terapija yra labai individualus gydymas, kiekvienas pacientas vertinamas individuliai ir parenkamas jam naudingiausias gydymo metodas.

Visų konsultacijų ir pokalbių tikslas – garantuoti, kad pacientės jaustųsi kuo daugiau informuotos ir visiškai pasiruošusios gydytis. Taip sumažinamas nerimas ir neapibrėžtumas.

Kokių mitų vis dar tenka išgirsti iš pacientų apie spindulinę terapiją?

Pacientai dažnai turi įvairių klaidingų įsitikinimų apie šį gydymo metodą.

Pavyzdžiui, manoma, kad radioterapija sukelia stiprų skausmą. Iš tiesų ši procedūra nėra skausminga. Skausmas ar nemalonus krūtų odos tempimas ar deginimas gali rastis vėliau dėl odos sudirginimo ar kitų komplikacijų.

Vienas dažniausių mitų – radioterapija gali paversti pacientą radioaktyviu. Moterys dažnai klausia, ar po procedūros galės apkabinti ir bendrauti su vaikais, ar jiems nepakenks. Reikia pasakyti, kad išorinės spindulinės terapijos metu pacientai netampa radioaktyvūs ir yra visiškai saugūs kitiems žmonėms.

Atsiranda pacientų, vis dar manančių, kad radioterapija taikoma tik tada, kai visos kitos gydymo galimybės jau išsemtos, tačiau spindulinė terapija dažnai yra įprasta gydymo dalis kartu su chirurgija ir (ar) chemoterapija.

Dar vienas mitas – radioterapija sukelia daug ilgalaikių šalutinių poveikių ir visada sunaikina sveikus audinius. Daugelis baiminasi, kad bus sukelta ilgalaikė žala jų sveikatai ir sveikiems audiniams, tačiau, nors ir gali būti tam tikras ilgalaikis šalutinis poveikis, pažangiausios šiuolaikinės technologijos ir tikslūs gydymo metodai iki minimumo sumažina šias rizikas.

Atėjus šiltajam sezonui, dažnam pacientui kyla klausimų, ar įmanoma visiškai išvengti saulės spindulių. Iš tiesų, saulės vengti nereikia, tik būtina saugoti švitintos srities odą nuo tiesioginių saulės spindulių, naudoti apsauginius kremus ar pridengti švitintas sritis drabužiais. Visiškai vengti saulės nereikėtų, bet ja mėgautis saikingai patariama ir sveikiems žmonėms.

Be to, svarbu, kad pacientai atvirai išsakytų gydytojams ir radiologijos technologams bet kokius rūpimus klausimus ar abejones, galėtų gauti patikimą informaciją ir jaustųsi pasiruošę gydytis ir sveikti.

Papasakokite apie jūsų šviežiausią naujieną – MR linijinį greitintuvą

Šią vasarą LSMU ligoninės Kauno klinikose ėmė veikti šiuo metu spindulinėje terapijoje pažangiausia technologija, arba naujas linijinis greitintuvas. MR linac – tai pažangi technologija, kuri sujungia magnetinio rezonanso (MR) tomografijos vaizdo gavimo galimybes su linijinio greitintuvo atliekama spinduline terapija. Šis derinys leidžia realiu laiku stebėti ir koreguoti vėžio gydymą ir siekti didžiausio tikslumo bei gydymo efektyvumo. Pagrindinės MR linac savybės – integruotas magnetinis rezonansas (MR) ir spindulinė terapija, kai magnetinis rezonansas suteikia labai detalius minkštųjų audinių vaizdus, o linijinis greitintuvas teikia aukštos energijos rentgeno spindulius arba elektronus, skirtus vėžinėms ląstelėms naikinti. Realaus laiko vaizdas, derinant šias dvi pažangias technologijas, leidžia spindulinę terapiją atliekančiam personalui realiu laiku stebėti auglio padėtį ir jo pokyčius per gydymą. Tai ypač svarbu, nes navikai gali judėti dėl paciento kvėpavimo, virškinimo ir kitų kūno funkcijų. Adaptyvi spindulinė terapija, remiantis gaunamais MR vaizdais, suteikia galimybę koreguoti spinduliuotės pluošto kryptį ir intensyvumą gydymo metu, todėl maksimali spindulių dozė taikoma navikui, o sveiki audiniai bus apsaugoti. Ši nauja technologija leidžia taikyti dar tikslesnę, nei iki šiol, didelių dozių hipofrakcionuotą spindulinę terapiją, sumažinant šalutinį poveikį ir padidinant gydymo sėkmės tikimybę. Naujų technologijų diegimas visada atneša naudą pacientams. Būtent dėl didelio tikslumo ir adaptyvios spindulinės terapijos gydymo rezultatai bus dar geresni. Dėl galimybės taikyti didelių dozių hipofrakcionuotą gydymą trumpėja visas gydymo procesas, pacientams nereikia atvykti daugkartinių procedūrų. Dėl to netrikdomas paciento asmeninis gyvenimas. MR linac technologija gali būti naudojama įvairių rūšių vėžiui gydyti. Ši technologija yra svarbus žingsnis gydant vėžį, integruojant dvi galingas technologijas, siekiant suteikti pacientams geriausias ir naujausias gydymo galimybes.

Vilma Srėbaliūtė

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus rodomas šalia komentaro.